Katedra Przeróbki Kopalin i Ochrony Środowiska

 

DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA

 

 

 

 

 

 

 

 

KIERUNKI KSZTAŁCENIA

 

Jako jednostka dydaktyczna Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH Katedra kształci studentów studiów dziennych i zaocznych, na kierunku „Górnictwo i Geologia”, specjalności Przeróbka Kopalin Stałych, oraz na kierunku „Inżynieria Środowiska” w specjalności Inżynieria Mineralna. Współuczestniczy także w kształceniu studentów specjalności „Zagospodarowanie Surowców Wtórnych i Odpadowych” na kierunku „Inżynieria Środowiska”.

 

 

 

Na kierunku Górnictwo i Geologia działają następujące typy studiów:

 

 

-          studia inżynierskie

-          studia magisterskie

-          studia uzupełniające magisterskie

8 semestrów

10 semestrów

4 semestry

 

 

 

 

Specjalność: Przeróbka Kopalin Stałych

 

Studenci tej specjalności uzyskują podstawową wiedzę typową dla kierunku górnictwo i geologia. Wąska specjalizacja dotyczy głównie problemów przeróbki surowców mineralnych oraz w ogólnym zarysie zagospodarowania surowców wtórnych i odpadowych. Szeroki zakres przekazywanych wiadomości obejmuje zagadnienia takie jak: teoretyczne podstawy przeróbki surowców mineralnych oraz maszyny i urządzenia stosowane do ich realizacji, schematy technologiczne wzbogacania wybranych surowców mineralnych, układy sterowania i automatyzacji procesów, urządzenia kontrolno-pomiarowe oraz schematy technologiczne procesów przeróbczych. Studenci zapoznają się także z zagadnieniami dotyczącymi gospodarki wodno-ściekowej w zakładach przeróbczych, zasadami marketingu, oraz organizacji i zarządzania zakładami przeróbczymi. Poprzez odpowiedni wybór przedmiotów fakultatywnych, student może poszerzyć wiadomości z zakresu innych problemów górnictwa. W ciąg edukacyjny włączone są także zagadnienia ochrony środowiska naturalnego przed skutkami działalności zakładów przeróbczych.

Absolwenci tej specjalności są przygotowani merytorycznie i formalnie do pracy w zakładach przeróbki surowców mineralnych, będących elementem zakładów górniczych – i nie tylko – z prawem ubiegania się o stanowiska dozoru średniego i wyższego. Absolwenci znajdują też zatrudnienie w placówkach naukowo-badawczych, biurach projektowych, firmach zajmujących się przetwórstwem  oraz handlem surowcami mineralnymi. Program studiów

 

 

Specjalność: Inżynieria Mineralna

 

Studia na tej specjalności mają przygotowywać specjalistów z zakresu technologii przeróbki surowców mineralnych, wtórnych i odpadowych, świadomych zagrożeń jakie dla środowiska naturalnego stwarza przemysł. W programie nauczania dużo uwagi poświęca się problemowi technologii mało i bezodpadowych – ekologicznie czystych – zmierzających do zagospodarowania wszystkich składników złoża. Specjalność daje wykształcenie ogólne typowe dla kierunku inżynieria środowiska, natomiast edukacja specjalistyczna dotyczy zagadnień takich jak: teoretyczne podstawy procesów przeróbki surowców mineralnych, wtórnych i odpadowych, maszyny i urządzenia kontrolno-pomiarowe, układy sterowania i automatyzacji procesów, schematy technologiczne procesów przeróbczych, oczyszczanie ścieków, ochrona przed hałasem i promieniowaniem oraz ochrona wód i atmosfery.

Absolwenci tej specjalności mogą znaleźć zatrudnienie w zakładach przeróbki surowców mineralnych nie będących zakładami górniczymi, w placówkach naukowo-badawczych, biurach projektowych, jednostkach zajmujących się przeróbką surowców wtórnych i utylizacją odpadów, a także w działach ochrony środowiska zakładów przemysłowych lub urzędów administracji terenowej. Program studiów

 

 

Możliwości zatrudnienia

Katedra prowadzi współpracę z przemysłem, między innymi z:

-          zakładami przeróbki surowców mineralnych (węgiel kamienny, rudy miedzi, rudy cynku i ołowiu)

-          zakładami przeróbki surowców skalnych (żwirownie i kamieniołomy)

-          zakładami produkcji materiałów ceramicznych

-          zakładami utylizacji odpadów

 

Z jednostek tych trafiają do Katedry oferty pracy dla absolwentów specjalności PKS oraz IM. Szczegółowe informacje podawane są na tablicy ogłoszeniowej w naszej Katedrze.

Ponadto absolwenci naszych specjalności znajdują zatrudnienie w:

-          biurach projektowych związanych z przemysłem surowcowym

-          jednostkach naukowo – badawczych (IMN, GIG, CUPRUM)

-          urzędach administracji terytorialnej i samorządowej (m.in. wydziały związane z ochroną środowiska np. Inspektoraty Ochrony Środowiska)

-          przedsiębiorstwach i spółkach prywatnych związanych z przemysłem surowców mineralnych, ochroną środowiska i utylizacją odpadów.